gerti66




"A zene minden szomorsgunknak,
minden rmnknek hangot ad. Senki szmra nem kell lefordtani."

(Helen Exley)

Gyjts gyertyt!

Akikre emlkeznk ...

 

 

Gyertyalng!

 

 

Optimlis bngsz: Internet Explorer

 
 
 
 
 
 


 j honlapom:
sok-sok komplett,
letlthet zene - 
Gerti zenevilga

http://gerti41.hu/ 
 
 
gerti41.hu/ vendgknyve:
 
 
 


(s "ktelezen" - 7 dolog magamrl)



Gerti vilga
(tjr a msik oldalamra.)

 




"Ha jtszol, ne trdj vele, ki hallgat. Mindig gy jtssz, mintha mestered hallgatna."  (R. Schumann) 

 

 

1

2


 
 
 

"A zennek a frfiszvben tzet kell sztania, s knnyet fakasztania a ni szembl."

(Ludwig van Beethoven)





Krlek, vrj, amg a nagymret zene feltltdik!
  
 
1
Vedi: Traviata
 (Komplett)

2
Vedi: Rigoletto (viden),
Aida -
komplett mp3

3
(Verdi: A Trubadur)

4
Puccini: Tosca
(Komplett)
Maria Callas

 

5
Erkel Ferenc: Bnk bn
Simndy Jzsef
(Csods videval!)

6
Puccini: Turandot
(K
omplett)

7
Bizet: Carmen
Leoncavallo: Bajazzk
Mascagni: Parasztbecslet




 

"A zenben is, mint a szerelemben, csak szintnek szabad lennnk." (Giuseppe Verdi)

 

 

 

 

"Ahol a sz bgyadt, ott a zene diadalmaskodik." (Hans Christian Andersen)

 

 

 

1.


2.

 

 

"Minden mvszet egyazon forrsbl ered." (Liszt Ferenc)



Nagyon szp
A zene - Albinoni: Adagio /Belps: katt a kpre!/

 

 

 






1

2

(Operarszletek)

( "Zenedobozok" - sajt kszts)



"A zene lelki tpllk, s semmi mssal nem ptolhat." (Kodly Zoltn)

(Jos Carreras)
 

 


"Az embereket meg lehet ismerni a zenn keresztl, amit hallgatnak." (Paulo Coelho)

"A zene egyetemes. Nem vlaszthat szt krelt elvek alapjn." (Bkai Zoltn)


 

 
 
 
 "A zene gazdagtja a kedlyt, nemesti az zlst, fogkonyabb tesz ms szpsgek irnt." (Brdos Lajos)




 
 

 
Ksznm a megtisztel ltogatst, szeretettel vrlak mskor is!
 
 
 
 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

 

Chopin: A-dr polonaise Op.40. No3.


(Kzzel rott gjtemnyembl, nem az internetrl msolva!)

Trden hallgatott muzsika

XIV. Lajos, francia kirly udvara eltt egyszer teljes zenekarral adtk el Jean Babtiste Lully Miserere - jt. A kirly az elads megkezdsekor letrdelt, s gy maradt, mg a zenekar jtszott. Az udvari etikett elrsai szerint a jelenlevknek kvetnik kellett XIV. Lajos pldjt. Mikor a zsoltr eljtszst befejezte a zenekar, a kirly megkrdezte udvari marsalljt, Grammont grfot, hogy hogyan tetszett neki a zene? 

- Nagyon lgy a flnek felsg, de kicsit kemny a trdeknek!       

      

Rengeteg kotta 

 Mozartot igen kedvelte II. Jzsef csszr, pedig zenjt nem rtette teljesen. A Szktets a szerjbl bemutatja utn - 1782. jl. 12. - a csszr gy szlt Mozarthoz:

- Tlsgosan szp a mi flnknek s rengeteg a kotta, kedves Mozart.

- ppen annyi a kotta felsg, amennyire szksg van - vlaszolt r nyomban a zeneklt. 

 

 A mestersges hls

Cherubinit megltogatta egy havas tli dlutnon egyik bartja. Megrknydve ltta, hogy ott hrom komor klsej, nagy szakll frfi egy jegesvzzel telt nagy csbrben taposgatott. A tjkozatlan ltogat rmlten kiltott fel:

- Uraim, az Isten szerelmre, mit mvelnek?

- Ne ijedezzk, kedves bartom - szlt kzbe Cherubini - , holnap a templomban egyik mise-kompozcimat neklik. Ehhez pedig nhny igen mly hang nekesre van szksgem. Teht most egy kis mestersges hlssel preparlom ket,

 A becsukott Beethoven

A Kszrshz cmzett Weiner - Neustadt-i kocsmban nhny fest s egy rendrkomisszrius vacsorzott. Nylik az ajt, s belp egy rendr, s a komisszriushoz lp. katonsan jelenti: 

- Becsuktunk valakit a fogdba. Ez az ember nem hagy bkt neknk. Egyre azt kiablja, hogy Beethoven. igazol rsa nincs, se kalapja. Kopott hzikabt van rajta.

A komisszrius parancsra az embert reggelig fogva tartottk. Mr majdnem dlid kzeledett, mikor felbresztettk a jzen hortyog komisszriust azzal, hogy a fogdba zrt ember igen trelmetlen. Azt kveteli, hogy hvjk el a Weiner - Neustadt-i zeneigazgatt, Herzog urat az majd igazolni fogja t. gy is trtnt. Hezog sszecsapta kezeit, amikor megltta a fogdba zrt mestert, s flkiltott: Hisz' ez Beethoven!

Az elengedett mvszt Herzog laksba vitte, hogy kiss kipihenje magt. Msnap vratlanul elkel ltogat rkezett Herzoghoz. Maga a polgrmester kereste meg a mestert, s szebadkozva krt bocsnatot a trtntekrt.

A vendglt gazda tisztessges ruhkat klcsnztt Beethovennek. Maga a megisztrtus kldte el fogatt, hogy a komponistt hazavigye Badenbe, ahol akkoriban lakott.

A mester elz nap hzikabtban kis stra indult. Elgondolkodva rt a csatornhoz. Egszen megfeledkezett arrl. hogy hazamenjen. Elmlyedve ment a csatorna mentn. Kzben beesteledett.

Beethoven egyszercsak hesen s holtfradtan ismeretlen krnyezetben tallta magt. Weiner - Neustadt volt. Kivncsian nzegetett be a pislkol ablakokon, htha tall valaki ismerst. Kopott, rendetlen ltzke gyanss vlt s ezrt vettk rizetbe.

Az elfogott mester hiba erstgette, hogy Beethoven. Flnyesen elintztk:

- Ht mg mit nem! Maga csavarg! gy nem nzhet ki Beethoven!

  

A jfl haldokl
 Rameau francia zeneszerz haldokolva beteggyn fekdt. Csaldja elhvta a papot, aki a mvszt mr eszmletlenl tallta. A lelksz lelt a haldokl mell, s el kezdett imdkozni. A halotti zsoltrt nekelte. Az els taktusok utn, a pap legnagyobb megdbbensre, Rameau felnyitotta szemeit, s szemrehny hangon gy szlt:
- Az Isten ldja meg ftisztelend r, hogy lehet ilyen hamisan nekelni?
 
 
 Az lfuvaros
 Bachot egy francia muzsikus llandan zaklatta rtktelen szerzemnyeivel s unalmas trtneteivel. A francia komponista nap mint nap megjelent a mesternl. Bach nem utasthatta ki a francia vendget, hanem megunva locsogsait, elhatrozta, hogy valamivel alaposan megtrflja.
Amikor megltogatta Bachot a hres orgonista, Krebs, a mester megbeszlte vele a bossz klns formjt. Krebsnek egyszer fuvarosruht  kellett ltenie, s mikzben a francia ott ldgl a mesternl, a szobba kellett jnnie valamilyen rggyel.
gy is trtnt.
Megrkezett a francia muzsikus. Lelt s vgnlkli mlengsbe kezdett. Bach hallgatja trelmesen, mg vgl is bejtt a fuvarosruhba bjt Krebs valamit jelenteni. Bach egyszer csak odafordul a fuvaroshoz:
- Mondja bartom, tud maga zongorzni?
Krebs, az lfuvaros igennel felelt. Odalt a fortepianohoz, s mesterien elltszott nhny szontt. A francia szhoz sem tudott jutni csodlkozsban, s mg jobban meglepdtt, hogy , aki mindig a francia iskola elnyeit dicsrte, ezt kapta vgl Bachtl:
- Ltja kedves bartom, gy jtszanak nlunk a kocsisok!
 
 
Orr szonta
Mozart komolysgrl sokat beszltek mr, de nha is szvesen trflkozott. Trtnt egyszer, hogy Mozart vratlan, kedves vendget kapott: Haydn jtt ltogatba. A hzigazda gy trflkozott Haydnnal:
- Fogadjunk, hogy nem tud egy darabot eljtszani, melyet nem rgiben komponltam.
Haydn komolyan nyjtotta a kezt: - llom a fogadst!
M. thozta a msik szobbl a frissen rt kziratot. H. lelt a zongorhoz. nagy figyelemmel vgig olvasta a kompozcit. Felllegzett. , hiszen nem nehz. Mr a billentykn jrtak az ujjai, egyre vidmabban jtszott. Egyszerre megllt. Felkiltott:
- Eh, mi ez? Kt kezem jtszik a bal s a jobb oldalon, s itt a kziraton mg egy hang rezeg kzpen. Ez hiba. Nem tudja ezt eljtszani senki.
A vendg zavarn jt nevetett Mozart. S mikor Haydn mltatlankodva felkelt a zongortl, s zavarban azt sem tudta hova ljn, a hzigazda titokzatos mosollyal ajka krl helyet foglalt a zongornl. Jtszani kezdte trfs kompozcijt.
Amikor aztn a H. szerint eljtszhatatlan rszhez rt, hirtelen lehajtotta fejt, orrval rintette a billentyt, s jkedven tovbb jtszott. nem akadt meg egy pillanatra sem. 
Haydn elvesztette a fogadst, megfricskzta Mozart orrt, s kijelentette:
- Nos kedves bartom, n mindenkit az orrnl fogva vezet.   
 
 
 A londoni zenemkereskednl
 London egyik kitnen felszerelt zenemkereskedsnek vezetje igen bszke volt arra, hogy nla a legknyesebb zenei izls vev is megtallja, amire szksge van. Nem tartott mst, csak hres, nagy mesterek mveit. Ismertk is jl nevt s izlst a londoniak. Egyszer egy ismeretlen frfi nyitott be hozz. A keresked ltta, hogy elzleg nagy rdekldssel nzte a kirakatot. A vev, ltzkdsrl tlve, klfldi lehetett. Ezt a feltevst kiejtse is megerstette. A keresked a tle megszokott udvarias hangon krdezte:
- Mit hajt , uram?
Az idegen meglehetsen ltalnossgban fejezte ki kvnsgt:
- Valami j zene kellene!
- Nlam nincs is ms, csak j zene. Itt minden j izls vev kielgtheti legmagasabb ignyt is!
- Krem, ajnljon nekem valamit, amit rdemes lenne klfldre is elvinnem - mondta a vev.
A keresked nem sajnlta a fradtsgot. Egyik kottt a msik utn szedte le a polcrl, s mind a vev el rakta. Kzben lelkesen beszlt.
- Elssorban Haydn mveit ajnlom. Itt van pl. ez a pomps vonsngyes. A fldkereksgen ilyet mg nem rtak! De ha nagyobbszabs mvek rdeklik nt, azzal is szolglhatok. Nlam megkaphatja Haydn szimfniit is!
Az utbbit szinte diadalmas hangon mondta, mint aki tudatban van annak, hogy most a legszebbet, legrtkesebbet ajnlotta fel egsz kszletbl. Biztosra vette, hogy ezzel vgre sikerl vevjt kizkkenteni kzmbssgbl. Az idegen eltt ugyanis ekkor mr halomszmra hevertek a Haydn-kottk, de alighogy egybe-egybe belelapozott, mris flretette ket. A keresked mr ppen indult, hogy leemelje a polcrl a Haydn szimfnikat, amikor a vev megszlalt:
- Inkbb ms szerztl mutasson valamit!
A kitn zenemrus csodlkozva nzett r, s szinte kihv hangon krdezte:
- Mirt?
- Mert ezek nem rdekelnek - hangzott a meglep vlasz.
Ez mr kihozta sodrbl a mrt elrustt, felhborodva krdezte:
- Ugyan mi kifogsa van nnek Haydn zenje ellen?
- Kifogsolni valm ppen akadna bven, de ne tltsk ezzel az idt. Elgedjk annyival, hogy nem rdekelnek Haydn mvei.
A kereskednek tbb sem kellett. Nemhogy megelgedett volna ezzel a felvilgostssal, hanem teljesen elvesztette a trelmt. Mg a kteles udvariassgrl is megfeledkezve, haragos megvetssel mondta:
- Ha nnek nem felel meg Haydn zenje, akkor vegye tudomsul, hogy az n zletemben nincs az n izlsnek val zene!
Gyorsan sszeszedte a kirakott kottkat, s mrgben ppen valami gorombasgot akart mondani, amikor kinylt az zlet ajtaja, s belpett rajta egy muzsikus-ismerse. Elje ment s hevesen elpanaszolta neki, hogy mit veszdtt hiba ezzel a vevvel, akirl nem tudja kicsoda, de hogy a zenhez nem rt az biztos. Nem szereti Haydn muzsikjt!
A londoni zensz az elbeszls kzben odapillantott a vevre, s gyet sem vetve a keresked panaszra, felkiltott:
- Mester, n itt?!
A megszltott Haydn volt.
Az nrzetes zenemkeresked  utbb megbocstott neki - de csak neki! - , hogy kifogsolni valja van Haydn zenjben...
 

              

A Himnusz megszletse

Bartay Andrs a Nemzeti Sznhz lelkes igazgatja1844 tavaszn hsz aranyat tztt ki Klcsey Himnusznak megzenstsre.

 Ngy vtizeddel ksbb Erkel Ferenc egyszer elbeszlte Grdonyi Gznak a Himnusz keletkezsnek trtnett.

- n nem plyztam - idzi Grdonyi Erkel szavait. Hanem egyszer az trtnik velem, hogy megfog az utcn a laksa eltt Bartay. Felhv s azt mondja odafenn:

- rtl - e Himnuszt?

- Nem. Nem is rok. Egressynek hagyom ezt az rmet. Neki efflkben kedve telik.

- Ht megrta mr?

- Nem tudom. Csak annyit tudok, hogy plyzik s engem megkrt, hogy rjam t zenekarra. De naprl napra halogatja. Pedig most jut eszembe, hogy holnap lejr a plyzat.

- s te nem veszed szre, hogy ez szndkossg?

- Micsoda szndkossg?

- Ht az, hogy neked eszedbe se jusson plyzni.

- De ha nem is akarok.

- Kell. Nem rted, hogy ez a plyzat nem a nyomorult aranyakrl szl... hanem az rkkvalsgnak? Amelyik dalt megjutalmazzk, azt meg is szentelik. Egy ht mlva millik ajka zengi vissza. s az lesz a dalok dala, az rkkval, a halhatatlan, a szerzjvel egytt.

Ezt mondta - folytatta Erkel - s ezzel betuszkolt engem egy mellkszobba, ahol egy kopott zongora srgllott. Odatett egy v kottapaprost, mellje a szveget.

- Csinld meg rgtn!

- De btym, hova gondol!? Nem szivarsodrs az, hogy csak rgtn...

- Meg kell csinlni!

- Nem lehet. Ks mr!

Felelet helyett Bartay egyet lpett. Kifordult az ajtn, s rm fordtotta a kulcsot. Mg csak annyit hallottam: alszolgja!

- llok, mint Nepomuki Jnos. Hallom, hogy a kls ajt is csukdik, zrdik. No, kutyateremtette: szpen vagyunk! Csend van. lk s gondolkodok: ht hogy is lehetne ezt a Himnuszt megcsinlni? Elm teszem a szveget. Olvasom. Megint gondolkodok.

s amint gy elgondolkozom, eszembe jut az n els tantmesteremnek a szava, aki Pozsonyban tantott. Azt mondta:

"Fiam, amikor valami szent zent komponlsz, mindig a harangok szava jusson elszr eszedbe."

s ott, a szoba csndessgben, megzendlnek az n flemben a pozsonyi harangok. hitat szll meg. A kezemet a zongorra teszem s hang hang utn olvad. Egy ra sem telik bel megvan a Himnusz, amint ma ismeri.

A Himnusz eredeti kzirata:

 

Akkorra mr visszajtt Bartay is. Eljtszottam neki. Szpnek mondta. Hazamegyek. Lerom zenekarra. Msnap benyjtom. Elrkezik a dnts napja. A sznhz nnepi dszben. Mert, szavamat ne felejtsem, nem vlasztott plyabrk dntttek, hanem maga a kznsg... Elkezdjk... A kznsg figyelemmel hallgatja ezt is, azt is. De nem melegszik. Vgre az enyimre kerl a sor. Engem a harangszra val gondols annyira eltlttt, hogy az els zenekari tiratban is harangszval kezdtem. Ez mr elre hatott. Az addigi dallamok mindenfle csiricsri ntk; semmi mly rzs; semmi himnuszi szrnyals. Az n dallamom egyszerre htatra kelt mindenkit. 

Az arcok megmerevednek. A szemek megtelnek knnyel. s alighogy az utols sor elhangzik, a tapsolsnak s ljenzsnek orknja rzza meg a sznhzat. Az enyim lett a dicssg.

1844. jlius 2-n trtnt a Nemzeti Sznhzban.     

A vegyeskari vltozat kzirata:

 

 

                    

  


✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal