Szvegknyvt Luigi Illica s Giuseppe Giacosa rtk Victorien Sardou A La Tosca - cm drmja alapjn. sbemutatjra 1900. janur 14-n kerlt sor Rmban.
Szereplk:
Floria Tosca, nekesn - szoprn
Mario Cavaradossi, fest - tenor
Scarpia, Rma rendrfnke - bariton
Angelotti, a Rmai Kztrsasg konzulja - basszus
Sekrestys - basszus
Sciarrone, rendr - basszus
Spoletta, rendr - tenor
Brtnr - basszus
Psztorfi - fiszoprn
Helyszn: Rma, francia megszlls alatt
Id: 1800. jnius
Els felvons
Sant'Andrea della Valle templom
Az Angyalvrbl megszokott Politikai fogoly Angelotti, a Rmai Kztrsasg egykori konzulja a Sant'Andrea della Valle templomba menekl, ahol csaldja egy kpolnt tart fenn s ahol nvre, Attavanti mrkin, ni ruhkat rejtett el, hogy szksben segtse. Angelotti a kzeled sekrestys ell a kpolnba menekl. Megrkezik Mario Cavaradossi van, aki a templom szmra egy Magdolnt brzol kpet fest. Magdolnt Angelotti nvrrl mintzta. A sekrestys segt Cavaradossi munkjban. Miutn a sekrestys tvozik, Angelotti eljn rejtekhelyrl s elmesli Cavaradossinak Miknt szabadult az Angyalvrbl, de Tosca rkezse flbeszaktja. Angelotti ismt elrejtzik, Cavaradossi nekiadja egy kosrban lev ebdjt, hogy erre kapjon. A fltkeny nekesn meghallotta, hogy a fest valakivel beszlget, fltkenysgt szvteszi, fleg Amikor egy festmnyen felismeri Attavanti mrkint. Cavaradossi Azonban megnyugtatja s biztostja szerelmrl. Az nekesn tvozsa utn Angelotti ismt eljn rejtekhelyrl. Cavaradossi felajnlja neki a hzat, hogy rejtzzk el a kerti ktban veszly esetn. Egy gydrgs hallatszik, ami a Rabok szkst jelzi az Angyalvrbl. Angelotti s Cavaradossi sietve tvoznak. A templomba rkezik Scarpia, Rma rendrfnke s segdje Spoletta, aki megtallja az res kosarat s a ni ruhkat (tbbek kzt egy legyezt is) a kpolnban. A templom megtelik Te deumra kszl papokkal s hvkkel. Tosca visszatr de nem tallja szerelmet. Scarpia kihasznlva az nekesn fltkenysgt, bemutatja neki Attavanti mrkin legyezjt. Scarpia szerelmet vall az idegesen tvoz nekesnnek.
Msodik felvons
Farnese-palota
A rendrfnk elfogatja Cavaradossit s a Farnese-palotba viteti majd odahvja a fest Szerelmet is, akit rgta szeretne magnak megkaparintani. Angelottit nem sikerlt elfogni, sikeresen elrejtztt Spoletta s gynkei ell. Az nekesn megrkezik a palotba. Scarpia szembesti a megknzott festvel, aki arra Kri, hogy ne ruljon el semmit. Scarpia knvallatsra kldi a festt. A szenved Cavaradossi hallatn Tosca feltrja Angelotti rejtekhelyt a kerti ktban. A rendrfnk elhozatja a festt, aki megtagadja Tosct, Amikor megtudja, hogy az nekesn mit tett. Sciarrone rkezik Napleon gyzelmnek hrvel. A hr hallatn fellelkesl festt visszaviszik brtnbe. Ekkor A rendrfnk felajnlja a fest szabadsgt, ha Tosca az v lesz. Az nekesn rll az alkura s Scarpia utastst ad, hogy Cavaradossit hajnalban vaktltnnyel ljk le. m Amikor a rendrfnk meg akarja lelni Tosct, az leszrja.
Harmadik felvons
Angyalvr
Cavaradossi az Angyalvrban vrja kivgzst. Utols kvnsgaknt levelet r Toscnak. Ekkor Belp az nekesn s megmutatja a festnek a Scarpitl kapott levelet, mely biztostka szabadulsuknak. Elmondja a tervt az l-kivgzsrl. Megrkeznek a katonk s Cavaradossit sortz ele lltjk. A fest holtan esik ssze. Az nekesn Ekkor rdbben az igazsgra: Scarpia becsapta t. Kzben megrkezik Spoletta, aki idkzben rteslt Scarpia hallrl. Tosca az Angyalvrtetejrl a mlysgbe veti magt.
Az opera teljes felvtele Montserrat Caball (Tosca) s Jos Carreras (Cavaradossi) eladsban: katt a heged-kulcsra!
I. felvons
II. felvons
III. felvons
Ketts a III. felvonsbl (Caball s Carreras)
(Indts eltt katt a Levlria sznetre!)
Az "rk" Tosca: Maria Callas
Maria Callas - eredeti nven Kalogeropoulos - 1923. december 2-n szletett New Yorkban, grg bevndorlk gyermekeknt. 1937-ben a nehz anyagi krlmnyek miatt desanyjval visszatrt Grgorszgba. Az Athni Konzervatriumban tanult Maria Trivella, majd Elvira de Hidalgo nvendkeknt. Kisebb szerepek utn a msodik vilghbor alatt Suppe Boccaccio-jban, majd 1942-ben mr Tosca-knt debtlt.
Athn 1944-es felszabadtsa utn, illetve a polgrhbor kitrse miatt 1945-ben visszatrt apjhoz New York-ba, ahol a hres tenor, Giovanni Zenatello felfedezte tehetsgt. Annak ellenre, hogy szerepajnlatokat kapott a Metropolitan Opertl, Maria Callas Eurpba ment. 1947-ben a Veronai Arnban Gioconda szerept nekelte, a kvetkez vben pedig mr Olaszorszg-szerte hress vlt olyan operk szerepeiben, mint a Turandot, az Aida s termszetesen a Norma. Karrierjt a hres karmester, Tullio Serafin s ksbbi frje, Giovanni Battista Menenghini egyengette. 1949-ben a Puritnokban Velencben, Rmban Wagner Valkrjben szerepelt, 1950-ben bemutatkozott a Milni Scalban is.
1951-ben a Traviatt s A szicliai vecsernyt nekelte Firenzben. A londoni Covent Gardenben Normaknt debtlt, 1952-ben a Scala vadnyit eladsn a Macbeth cm operban nekelt. Ezekkel a bemutatkkal vilghrv vlt, s az tvenes vek elejn klnbz lemezszerzdsekkel is elhalmoztk.
1955-ben mr az Egyeslt llamokban is sikert sikerre halmozott, Pldul a Chicagi Operban a Pillangkisasszonyt nekelte, egy vre r pedig a New York-i-i Metropolitan Operban debtlt Bellini Normjban. 1959-ben, 10 vi hzassg utn elvlt frjtl, s 9 vig tart viszonyt kezdett a grg mgnssal, Aristoteles Onassissal. (Ez a kapcsolat karrierjt is meghatrozta, Hiszen hangulata nagyban befolysolta hangjt. gy amikor Onassiss 1968-ban felesgl vette John F. Kennedy zvegyt, Jackie Kennedyt, az nekesn teljesen sszeomlott.) A hatvanas vekben karrierje helyett inkbb magnletre koncentrlt, de mg visszatrt Grgorszgba , ahol elnekelte a Normt; ezen kvl szerepelt a Medeban, a Toscban Londonban, Prizsban a Zeffirelli ltal sznre vitt Normban. 1965-ben a londoni Covent Garden sznpadn lpett fel utoljra operaeladsban, Tosca szerepben.
1969-ben kezdett el dolgozni Pier Paolo Pasolinivel, aki felkrte a Medea cm film fszerepre. 1973-ban Giuseppe di Stefano-val koncertturnra indult. Ekkor mr 8 ve nem lpett fel nagy nyilvnossg eltt, gy a koncertsorozatot nagy figyelem ksrte. Azonban 1974-ben, egy japn koncert utn knytelenek voltak lemondani a turnt, mivel az nekesn hangja mr nem birta a megterhelst. Maria Callas 1977. szeptember 16-n halt meg prizsi otthonban. Hamvait krsre az gei-tengerben szrtk szt.
Callas emlktblja a prizsi temetben
Minden idk taln legnagyobb szoprnja, aki tkletesen nekelt mezzo, st alt szerepeket is. Csodlatos, senkihez nem hasonlthat, sszetveszthetetlen, gynyrsges organum.