gerti66




"A zene minden szomorsgunknak,
minden rmnknek hangot ad. Senki szmra nem kell lefordtani."

(Helen Exley)

Gyjts gyertyt!

Akikre emlkeznk ...

 

 

Gyertyalng!

 

 

Optimlis bngsz: Internet Explorer

 
 
 
 
 
 


 j honlapom:
sok-sok komplett,
letlthet zene - 
Gerti zenevilga

http://gerti41.hu/ 
 
 
gerti41.hu/ vendgknyve:
 
 
 


(s "ktelezen" - 7 dolog magamrl)



Gerti vilga
(tjr a msik oldalamra.)

 




"Ha jtszol, ne trdj vele, ki hallgat. Mindig gy jtssz, mintha mestered hallgatna."  (R. Schumann) 

 

 

1

2


 
 
 

"A zennek a frfiszvben tzet kell sztania, s knnyet fakasztania a ni szembl."

(Ludwig van Beethoven)





Krlek, vrj, amg a nagymret zene feltltdik!
  
 
1
Vedi: Traviata
 (Komplett)

2
Vedi: Rigoletto (viden),
Aida -
komplett mp3

3
(Verdi: A Trubadur)

4
Puccini: Tosca
(Komplett)
Maria Callas

 

5
Erkel Ferenc: Bnk bn
Simndy Jzsef
(Csods videval!)

6
Puccini: Turandot
(K
omplett)

7
Bizet: Carmen
Leoncavallo: Bajazzk
Mascagni: Parasztbecslet




 

"A zenben is, mint a szerelemben, csak szintnek szabad lennnk." (Giuseppe Verdi)

 

 

 

 

"Ahol a sz bgyadt, ott a zene diadalmaskodik." (Hans Christian Andersen)

 

 

 

1.


2.

 

 

"Minden mvszet egyazon forrsbl ered." (Liszt Ferenc)



Nagyon szp
A zene - Albinoni: Adagio /Belps: katt a kpre!/

 

 

 






1

2

(Operarszletek)

( "Zenedobozok" - sajt kszts)



"A zene lelki tpllk, s semmi mssal nem ptolhat." (Kodly Zoltn)

(Jos Carreras)
 

 


"Az embereket meg lehet ismerni a zenn keresztl, amit hallgatnak." (Paulo Coelho)

"A zene egyetemes. Nem vlaszthat szt krelt elvek alapjn." (Bkai Zoltn)


 

 
 
 
 "A zene gazdagtja a kedlyt, nemesti az zlst, fogkonyabb tesz ms szpsgek irnt." (Brdos Lajos)




 
 

 
Ksznm a megtisztel ltogatst, szeretettel vrlak mskor is!
 
 
 
 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

 

 
 



 "Mindenik embernek a lelkben dal van,
s a sajt lelkt hallja minden dalban,
s akinek szp a lelkben az nek.
az hallja a msok nekt is szpnek."

(Babits Mihly)
  

  


 

Szab Lrinc versei s fordtsai: 
(katt a kpre)  

   

 

 Szab Lrinc: Semmirt egszen

Hogy rettenetes, elhiszem,
   de gy igaz.
Ha szeretsz, leted legyen
ngyilkossg, vagy majdnem az.
Mit bnom n, hogy a modernek
vagy a trvny mit kvetelnek;
bent maga ura, aki rab
   volt odakint,
s nem tudok rlni, csak
a magam trvnye szerint.

Nem vagy enym, mg magad vagy:
   mg nem szeretsz.
Mg cserbe a magadnak
szeretnl, teher is lehetsz.
Alku, ha szent is, alku: nkem
ms kell mr: Semmirt Egszen!
Kt nzs titkos prbaja
   minden egyb;
n tbbet krek: azt, hogy a
sorsomnak alkatrsze lgy.

Flek mindenkitl, beteg
   s fradt vagyok;
kivnlak gy is, meglehet,
de a hitem rg elhagyott.
Hogy minden irtz gyanakvst
elcsittthass, mr nem tudok mst:
Mutasd meg a teljes alzat
   s ldozat
rmt, s hogy a vilgnak
kedvemrt ellentte vagy.

Mert mg kell csak egy rva perc,
   kln, neked,
mg magadra gondolni mersz,
mg sajnlod az leted,
mg nem vagy, mint egy trgy, olyan
halott s akarattalan:
addig nem vagy a tbbieknl
   se jobb, se tbb,
addig idegen is lehetnl,
addig nhozzm nincs kzd.

Kit trvny vd, felebartnak
   mg j lehet;
trvnyen kvl, mint az llat,
olyan lgy, hogy szeresselek.
Mint lmpa, ha lecsavarom,
ne lj, mikor nem akarom;
ne szlj, ne srj, e bonthatatlan
   brtnt ne lsd;
s n majd elvgzem magamban,
hogy zsarnoksgom megbocssd.

 

  

SZAB LRINC

(1900. mrc. 31. Miskolc - 1957. okt. 3. Budapest)

A Nyugat msodik nemzedke a szzadfordul tjn szletett, a forradalom buksa utn kerlt az irodalom kzppontjba. Babitsk is gy tekintettek rjuk, mint az kezdemnyeik folytatsra; ltalban formakultrjukon is rzdik, hogy a Nyugat kltitl tanultak verselni, s Babitstl, Tth rpdtl; Kosztolnyitl indulva talltk meg sajt hangjukat. Nem egy kzlk mvszi nagysgban felemelkedett a mesterekig. Kltknt is, mfordtknt is az egyik legjelentkenyebb volt kzttk Szab Lrinc.

A hszas vekben kifejezetten baloldalinak szmtott, a negyvenes vekben kifejezetten jobboldalinak. Ha kltszett vallatjuk, lehetetlensg akr ide, akr oda sorolni. Oly mrtkben ridegen pesszimista, oly rossz vlemnnyel van emberrl is, vilgrl is, hogy semmifle politikai trekvs nem tud vele mit kezdeni. Taln egsz kltszetnkben nincs mg egy ennyire hitetlen, semmiben sem bz, aki szakadatlanul figyeli-boncolja nmagt is, de sajt lelki letben is csak lesjtt tall. gy ltja, hogy az let rtelmetlen s kegyetlen, s ebben az letben maga is kegyetlen, nem tud felolddni az emberi kapcsolatokban. Mg a szerelem is kmletlen let-hall kzdelem, s ha vget r, akkor nem ml gysz.

s mindezt a ridegsget, remnytelensget, szomorsgot annyi finomsggal, oly sok sznnel, nemegyszer oly sok gyngd kedvessggel tudja kltszett varzsolni, s radsul kltszetbl gy rad a kultra szeretete, hogy az olvas mr maga se tudja, hogyan is rezzen az egyszerre oly riaszt s oly vonz klt irnt. (De emberi egynisge is ilyen vegyesen volt egyszerre vonz s riaszt; annyi kedvessg s annyi rosszindulat kavarodott benne, hogy egyszerre vltott ki ismerseibl ellenttes rzelmeket.)

sei reformtus prdiktorok voltak, az apja mozdonyvezet. Teht igen szerny mdbl kzdtte fel magt rendkvli mveltsgig, amelyhez nagy nyelvismeret is tartozott. Miskolcon szletett, de iskolit Debrecenben vgezte. A nagy iskolai kultrj vrosban ragadta el a mveltsg szeretete. A hossz termet, szemveges, kcos fiatalember onnt rkezett Budapestre, ahol elbb gpszmrnknek indult, majd tiratkozott a blcsszkarra, s vegyesen tanult minden megtanulhatt, hogy azutn htat fordtson az egyetemeknek, s elmenjen jsgrnak. Mr egyetemista korban olyan verseket rt, hogy feltnik a Nyugat krben, Babits felismeri benne a bontakoz jelentkeny kltt. Babits lesz a szellemi nevelje. A nagy korklnbsg ellenre egy ideig j bartok, de idvel elhideglnek. Szab Lrinc nehezen tud j bart lenni. Ellenttes tulajdonsgai mr ifjkorban kiderlnek. De az induls kitn. Huszonkt ves korban els versesktetnek (Fld, erd, Isten) mr irodalmi sikere van. Majd Babits s Tth rpd maguk mell veszik harmadiknak a fiatal kltt, hogy egytt fordtsk le Baudelaire klti letmvt, A romls virgait, a vilgirodalom egyik legnagyobb hats versesknyvt. A Babits Mihly-Tth rpd-Szab Lrinc-fle magyar Baudelaire a magyar irodalmi kultra egyik nagy jelentsg rtke, nincs irodalmi mveltsg nlunk az ismerete nlkl.

Itt indul el erteljesen Szab Lrinc mfordti tja. Soha tbb nem hagyja abba az idegen kltk tolmcsolst, szmra mvszi izgalom minl hvebben s minl formahvebben elmondani magyarul, ami a vilgban brmely nyelven elhangzott. S ehhez megvan risi nyelvismerete, verselmleti felkszltsge s belelkpessge. gy lesz a magyar irodalom egyik legnagyobb letmv mfordtja, a magyar olvas vilgirodalmi kultrjnak segtje. Mfordti sznvonalban egyenrang Babitscsal, Tth rpddal, Kosztolnyival, csak ltalban hvebb tolmcs nluk is, s mg Kosztolnyinl is tbb verset fordtott.

A hszas vektl Az Est-lapok munkatrsa. Jl hasznlhat jsgr, de szenved a szerkesztsgi robottl. Igaz, szenved mindentl; ha mst csinlna, azt is jl csinln, s attl is szenvedne. Utlkozva nz maga krl. Ellensgesnek tudja az egsz ellenforradalmi vilgot, amelyben l, de nem szereti Az Est-lapok liberlis polgri krt sem. Ezrt hat ebben az idben baloldalibbnak, mint amilyen valban volt. Igazban anarchista, akinek semmi sem j. les szemmel figyeli, hol tall rosszat, embertelent, csnyt - s ahov nz, ott lthat is. s amit lt, versben fejezi ki. Nem rzelmeket fogalmaz. Alaprzelme az utlkozs, s ezt az rtelem eszkzeivel fejezi ki. Szab Lrinc az sz kltje. De kzben lngol szerelmes verseket r: egy szerelmben mindent kvetel, tudatosan nz frfi szakadatlanul izz szenvedlyt fogalmazza meg.

De azrt a korai versekben mg nha felcsendl az idillikus hang, a termszet irnti elragadtats, olykor mg az nneplyessg is, mint a hajdani protestns glyarabok emlkt idz nagy kltemnyben, a Testvrsiratkban. Ksbb egyre tbb a lzongs, a megvets, a remnytelen meneklni akars. Nem szereti a vrost, amelyben l, de semmi kze a faluhoz. Egy idben vrosellenessge miatt a npiek kzel reztk magukhoz. Tvedtek: Szab Lrinc legurbnusabb kltink egyike, igazi nagyvrosi entellektel, aki ott rzi rosszul magt, ahol ppen van.

Lzongsa merben individualista, valjban senkihez sem tartozik, s mivel harchoz sehol sem tallhat trsakat (mert a trsakat nem tudja elviselni), teht keresi a mdot, hogy egyltaln lni tudjon. gy jut el a kibrndult kiegyezs trekvshez. Legjellemzbb ktetben, a Klnbkben ezt a kibkl letlehetsget keresi (1936). Individualista polgr, aki olykor a magnletben vli megtallni a megnyugvst; ez idben kelnek kisfirl, a csaldi otthonrl szl megragadan szp Lci-versek.

Vilgnzeti magnyossgbl kvetkezik, hogy a politikai trekvsek kztt sohasem tud igazn klnbsget tenni. s amikor a nmet fasizmus megersdik, azt hiszi, ez hozhat megoldst a trsadalmi problmkra. Amikor pedig a Felvidk s Erdly visszacsatolsakor behvjk katonnak, fellngol benne a nacionalizmus, s azt kpzeli - mint oly sokan akkor -, hogy Magyarorszg nmet fasiszta prtfogs mellett affle kzp-eurpai nagyhatalom lehet: szre sem vve, hogy az imperialista szndk Magyarorszg valjban gyarmata lesz a fktelen nmet imperializmusnak. gy sodrdott vilgnzeti talajtalansga folytn Szab Lrinc a magyar kzposztly jelentkeny rszvel egytt a fasizmusba.

A felszabaduls utn j idre volt szksge, hogy maghoz trjen. Az j irodalompolitika tudta, milyen nagy klt, s idt, mdot adott magra tallshoz. Vilgnzetileg ugyangy nem azonosult soha az j vilggal, mint ahogy idegen volt a rgiben is. De jrakezdhette. s a kezdeteknl kezdte, megrva lete egyik fmvt: sajt tjnak lrai brzolst a kisgyermekkortl, az emlkektl az emberr rsig. Ezzel, a Tcskzenvel lpett vissza az irodalomba, hogy ezutn pldtlanul gazdag mfordti tevkenysget fejtsen ki. j verseinek hangja egyre szeldebben szomor. s vgl kvetkezett egy nagy gyszlmny: meghalt egy asszony, akihez huszont vnyi szerelem fzte. Az emlkre rta meg A huszonhatodik v cm szonettciklust, amely taln a legszebb, legszvhezszlbb alkots Szab Lrinc egsz gazdag letmvben. Itt a gysz feloldja a ridegsget; a szomorsg remekmve ez. Vgs knyve volt, megjelensekor (1957) mr maga is slyos beteg volt, nemsokra meg is halt.

lete vgs vben megkapta a Kossuth-djat. Jl ismertk hibit, bneit, de megbecsltk benne a nagy kltt. Mert az volt. Ha vilgnzetileg biztosabb talajon ll, ha embersgesebb, lehetett volna a kzelmlt vtizedek legnagyobb magyar kltje. A tehetsge megvolt hozz. Csak az erklcsi alap hinyzott. gy csak a szzad egyik nagy kltje lett a legnagyobbak mgtt. 

     

 

Rszletek A huszonhatodik v c. 120 szonettbl ll ciklusbl
(
Vkesn Korzti Erzsbet eml.) 

Lrai rekviem /1950-1956/  K. E. szl.:1902. jni. 25.
Keszthely, meghalt: 1950. febr. 12. Bp.

Amit mg ltott 

3.

Kpzelt kpzeleteddel

 

Kpzelt kpzeleteddel kpzelem,

hogy idegondolsz, kedves, mialatt

gyors kerk visz: svr magnyomat

hvja magnyod; egytt vagy velem,

ahogy veled n, s ahogy nekem

vigaszt csak kpzelt jelenlted ad,

fjdalmad fjdalmamban rzi csak

enyhlni szortst sziveden.

Kpzelt kpzeleteddel kpzelem,

hogy egytt vagyunk: az enym kevs

volna, magban, mg gy, szntelen

kettzdve, mint tndr repess

hoz-visz-cserl s egyszerre kt helyen

egymsba zrva tart a szerelem.

 

 

 

A halla utn 

 

5.

Ami kzbejtt

 

Egy nap? Ezer v? Ami kzbejtt,

ttrhetetlen. Mg a tegnapi, –

itt vagy! s a klnbsg oly kicsi:

szinte csak alszol! De kzben rk

dolgok kezddtek: tilt kszbd,

min tlptl (mindent felejteni

s vgl tn pp a nevem mondva ki),

azt semmi papi s czri erk

szt nem zzhatjk. Szivem szive, mg

itt vagy: itt a kihlt huszont v,

te adtad, te vetted el: ldva lgy.

Itt vagy: majdnem te; s mgsem te. Ami

hinyzik, mily ris a „kicsi”!

Srodat zrjk rm a zrai.

 

 

9.

Mindentt ott vagy

 

Mindentt ott vagy, ahol valaha

tudtalak, lttalak, szerettelek:

t, orom, erd veled integet,

falu s vros, nappal s jszaka

folyton idz, szi hegy s tl hava,

vizpart s vonatftty, s mindben ott remeg

az els vgy s a tart rlet

huszont kigylt tavasza, nyara.

Mindentt megvagy: mint virgzn

bortod letemet, friss rm,

frissit ifjsgom, gynyrm:

minden mindentt veled ostromol,

de mindig feljajdul a halk sikoly:

e sok Mindentt mindentt Sehol!

 

 

 

 10.

Mert sehol se vagy

 

Mert sehol se vagy, mindentt kereslek,

nap, rt, t, felh, szz tj a ruhd,

mindig mutat valahol a vilg

s mindig elkap, br keres szememnek

tvedsei is hozzd vezetnek,

gyhogy fny-rnyak, tndrciterk

villantjk hangod, a szemed, a szd,

csndes jtkait a kpzeletnek:

ltlak s nem ltlak, drga nevedet

csengi csendl szivembe szived,

de percenkint ujra elvesztelek:

csillagokig nylok szt s hallgatzom,

ldzd, n, mgis, mint akit lom

hz le, srodba, magamba csukdom.

 

 

 11.

„Nem!”

 

Hogy: Nem! – mindig ebbe tkzni! – Nem!

s Nem! – s forrva, fagyva, gve vrni!

Mrt: Nem? – a jajra csak egy tlvilgi

Mert: Nem! – vlaszt kapni szntelen!

Nem! Nem! – Nincs Taln, nincs tbb Igen.

Nem! – Nincs alku, s ez a Nincs risi.

Nem! – lzadhatnak kn s dh harsoni:

Nem! – gyz a Fld s a sketnma Menny.

Nem! – Baromibb r, rthetetlenebb, –

Nem! – nincs kirlyibb, srthetetlenebb!

Nem vagy! – Csak ez van, a hiny, a seb!

Nem! – Nem?! Nem? Nem. Tudom. De nem hiszem.

Nem vagy! – Nem vagy?! Nem hiszem el sosem:

fjsz, kedves, fjsz, fjsz, rettenetesen!

 

 

 43.

Kpzelt prbeszd

 

Szltl? – Nem. – De hisz most is szlsz! – Szivedben

sirdoglok. – Ott vagy ht? – Te tudod.

– Ott vagy, de titok, hogy mi. – Az vagyok,

aminek gondolsz. – Tbbnek lehetetlen,

mgis csak rny vagy. – Tavaly szeretetlen

hittl ppilyen rnynak. – h, azok

ms hall voltak, azok a napok,

haragos hetek, rk! – Mindaketten

romboltuk egymst. – n, n, tgedet!

– S tged n. – Drgm, te, Kiszenvedett,

te engem csak magaddal: odalett

veled minden rmm. – Tudom, rzem,

siratlak is mr, tlvilgi frjem!

– Srj, srj, szivem, kisrtet-felesgem!

 

 

 96.

A huszonhatodik v

 

Bcszunk, des ktsgbeessem?

Mindig bcszunk! Valami selyem,

valami hvssg a szivemen,

valami bke vagy mr: alig rzem

fjnak ezt a fjdalmat: beczem,

hisz mr rg csak ltala vagy velem,

s szomoran br, mgis desen

meg-megismtled, amit veled ltem

e tndr fldn: telerpkdd

multunk veit, a huszontt,

s ezt, a huszonhatodikat, rk

bcsm, te, trsam, halott titrs:

trt szivemben mindig itthon tallsz,

s akrhogy fj, vgasz, hogy te fjsz.

 

 

Uthang

 

120.

„rcnl maradandbb”

 

Itt a bronz, a profil… Ki ltrehvta,

nem ltta lve: mesteri kezt

szivem keze vezette s rgi kp –

Igen, itt a m, a ksei, itt a

mg ifj arc, remm alaktva;

s nha elnzem: „Ilyen volt?” S: „Be szp!”

Majd: „Igy lnek a szzados mesk,

ha szv ket s ily tuds hozza vissza!”

Itt az rc; s te, aere perennius,

versem, aki csillagfnykoszors

gyszodban mr-mr mosolyogni tudsz,

tlled t! s joggal tl te, plakett:

szebb, mint volt, s tbb a ti ltetek!

…Neki azonban… minden… egyremegy.

 

 

 Fst Miln - Szab Lrinc - Tth rpd

A vndor elindul

(antolgia)
(Katt a kpre) 

 

 

 


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!