I. felvons
A sevillai dohnygyr kzelben unatkoz katonk figyelik az utca lett, mgnem feltnik Micaela, aki egy tizedest, Don Jost keresi. azonban csak a kvetkez rsggel rkezik majd. Az rsgvltst az utcagyerekek csapata ksri, akik kifigurzzk a katonai ceremnit. A munksnk kiznlenek a dohnygyrbl. A gylevsz fiatalok s a katonk mind Carment, a szp cignylnyt vrjk, akinek a szerelmre htoznak. Carmen is megjelenik, de ma nem adja szerelmt senkinek, mondja. A Habanerban Carmen az llhatatlan, megrizhetetlen szerelem hatalmrl nekel, majd a mindvgig kzmbs Don Jos arcba egy szl virgot dob.
Jost felkavarja ez a kzeleds, de hamarosan megrkezik Micaela, aki levelet s anyai cskot hoz neki hazulrl. Egytt emlkeznek kis falujukra, s Jos elhatrozza: felesgl veszi Micaelt. A munkslnyok kirohannak a trre: a gyrban kitrt csetepatban Carmen kssel megsebestett egy msik lnyt. Jos vezeti ki Carment a gyrbl. Zuniga, az rsgvezet hadnagy ki akarja hallgatni Carment az esetrl, azonban vlasz helyett csak egy dalt ddol. Carmen, akit Josnak brtnbe kellene ksrnie, a Seguidillval elcsavarja a frfi fejt. Tallkt gr neki, ha a frfi szkni engedi, az pedig nem tud neki ellenllni.
II. felvons

Lillas Pastia vrosszli kocsmjban katonk s cignylnyok mulatnak egytt, kztk Carmen is, aki most tudja meg, hogy Don Jos aznap szabadul a miatta kirtt bntetsbl. Escamillo, a hres torredor rkezik. Mindenki egytt nnepli t, mint hst, majd a katonk tvoznak. Carmen csempsztrsai osonnak be, akik r akarjk beszlni a lnyokat, ksrjk el ket a csempsztjukon. Carmen trsni rllnak, azonban Carmen nem, mert szerelmes. A httrben felhangzik az rkez Don Jos neke. A csempszek megrtik: Carmen r vr. Carmen trleszteni akarja tartozst: tncol, s nekel Josnak. Felhangzik a takarod, Jos menni kszl. Carmen szemre veti, hogy szerelme ily gyenge irnta. Jos vlaszul a Virgriban elmondja, hogy a Carmen dobta virg volt a brtnben egyetlen remnysge. Carmen csak akkor hinne neki, ha Jos elhagyn a helyrsget, s vele egytt a hegyekbe szkne. Jos ellenll, inkbb szakt Carmennel. Vratlanul visszarkezik Zuniga, aki el akarja kergetni Jost. Jos kardot rnt, az elrejtztt csempszek lefogjk a hadnagyot, s ezutn Jos knytelen a csempszekkel tartani.
III. felvons
A csempszek megrkeznek egy elhagyott hegyvidkre, ahol lepihennek. Carmen szerelme Don Jos irnt mr mlban van. Frasquita s Mercedes, Carmen trsni krtyt vetnek, de mg a jv nekik csupa jt gr, Carmennek a hallt jsolja. A lnyok a csempszekkel egytt elindulnak, hogy elvonjk a vmrk figyelmt. Micaela rkezik. A btor lny vissza akarja vezetni Jost a becsletes letbe, rte akr Carmennel is szembeszllna. Az rt ll Jos egy idegenre l, aki nem ms, mint Escamillo. A torredort Carmen irnti szerelme vonzotta ide, s amikor ez kiderl, a vetlytrsak megverekszenek egymssal. A vesztes helyzetbe kerlt Escamillt Carmen s a csempszek rkezse menti meg. Hlbl meghv mindenkit s klnskppen Carment kvetkez viadalra. Az indulni kszl csempszek felfedezik az elrejtztt Micaelt, aki hazahvja Jost. Carmen szvesen engedn is, Jos azonban ellenll. Mikor azonban megtudja, hogy anyja halln van, mgis indulni kszl.
IV. felvons

Sevillban bikaviadalra gylekezik a tmeg. Carmen Escamillval rkezik, s hiba figyelmeztetik, hogy Don Jos a kzelben bjkl, nem tr ki a tallkozs ell. Jos mindent jra akar kezdeni. Carmen azonban nem ismer visszautat, mg ha az letvel kell is fizetnie elhatrozsrt. Mivel Carmen semmilyen krsnek nem enged, Josnak nem marad ms htra, mint kst rntani. Mikzben Escamillo diadalmaskodik az arnban, Jos leszrja imdott Carmenjt.

Leoncavallo: Bajazzk
A Pagliacci, ms nevn Bajazzk, Ruggero Leoncavallo ktfelvonsos operja. A szveget is a zeneszerz rta. A bemutat 1892. mjus 21-n volt a milni Teatro Dal Vermeben, Arturo Toscanini veznyletvel. A jtkid: 1 ra s 10 perc.
A cselekmny Montalto mellett Calabriban, 1865 s 1870 kztt jtszdik Nagyboldogasszony napjn. A szveg valban megtrtnt cselekmnye alapszik, st Leoncavallo maga is jelen volt azon az eladson, amelyen a vres jelenet lejtszdott.
Szereplk:
Canio, a vndorkomdisok vezetje; Pagliaccio - drmai tenor
Nedda, Canio felesge, Silvio szeretje; Colombina - lrai szoprn
Tonio, komdis; Taddeo - hsi bariton
Beppe, komdis; Arlekino - buffo tenor
Silvio, parasztlegny, Nedda szeretje - lrai bariton
nekkar: a falu npe (kzepes ltszm)

A cselekmny
Prolg
Az opera egy harsny, figyelemfelhv zenvel kezddik, melyet a baritonistk ltal gyakran kln is eladott Prolg kvet: a fggny mgl Tonio, Taddeo jelmezben lp el s szavaibl a m, egyben az egsz verizmus eszmevilga bontakozik ki, mely szerint a szerz „... egy darab letet” kvn a nzk el trni.
I. felvons
Az egsz falu nagy rmmel fogadja az vrl-vre visszatr komdisokat. A sznszek egy szamr hzta kordn rkeznek. Canio, a csoport vezetje a nagydobot veri s kzben meghvja a helyblieket az estlyre, a sznjtk megtekintsre. Miutn megllnak Tonio leakarja segteni a kocsirl Neddt, Canio azonban durvn elzavarja. Az egyik helybli paraszt a kzeli kocsmba hvja a trsulat vezetjt, Canniot. Canniohoz egy trsa is csatlakozik, azonban a Tonio nev komdis gy dnt, hogy inkbb az llatokat ltja el. Ezt ltva egy helybli paraszt azzal trflkozik, hogy Tonio biztos Canio felesgnek, Neddnak udvarol ezrt nem megy a kocsmba. Canio azonban csak a sznpadon ismeri a trft, s ha Nedda akire a clzs vonatkozott, valban flrelpne akkor „ez lenne a komdia vge...”
A dudsok rkezse jelzi, hogy nemsokra elkezddik a mise, gy a falunpe elindul a templom fele. A krus a harangok kongst utnozza, innen kapta ez a rsz a Harang-krus nevet. Miutn a trsasg elvonult, a komdisok tborban csak Nedda s a testileg torz Tonio maradnak. Nedda visszagondol a elbbi fltkenysgi-jelenetre s szvt balsejtelem tlti be, ugyanis a hzastrsi hsg terletn nem tiszta a lelkiismerete. Mikzben a madarakat figyeli, elvgyodik reg frje melll, hogy a madarakhoz hasonlan szabadon lhessen. Nedda drmai hangulat Madr-dala a madarak replst idzi. Kzben Tonio settenkedik az asszony kzelbe s szerelmvel ostromolva addig nem tgt amg az a kezben lev korbccsal arcon nem ti. Tonio elrohan s elrejtzik egy fa mgtt, azonban eltte mg megfenyegeti Neddt: „...e tettrt megbnhdl, asszony!”. Kzben ellopakodik Silvio, Nedda szertje s egyms karjaiban az esti tallkt tervezik meg. Az asszony mg a mai jszakn rkre ott akarja hagyni a komdisokat s szerelme mellett kezdene j letet. Miutn vgig hallgatta beszlgetsket Tonio Caniort rohan, akivel mg idejben rkezik vissza, hogy halljk Nedda utols szavait Silviohoz. A parsztlegnynek sikerl elmeneklnie, Canio kssel a kezben kveteli Neddtl az idegen csbt nevt, Nedda azonban elszntan tagad. Idkzben az esti eladsra sszegyl a kznsg, gy a tragdia egyelre elmarad. Canio hozzfog arca kifestshez s kzben azon rgodik, milyen keser a komdisok sorsa. Ezen a ponton hangzik el az opera legszebb rija, a Cannio ltal nekelt Vesti la giubba (Kacagj, Bajazzk)!
A kt felvonst egy lrai Intermezzo kti ssze. Dallamanyaga az elbbi Canio-ribl s a Porlgbl szrmazik.
II. felvons
Az sszelltott sznpad eltt az egybesereglett falusiak vrakoznak a szndarab megkezdsre. Idkzben felemelkedik a fggny s megkezddik a szoksos commedia dell'arte. Mieltt Canio Pagliacci jelmezben megjelenne a sznen a jtk szablyosan zajlik: a Nedda Colombint alaktja aki elmondja, hogy csak ks estre vrja haza a frjt, Pagliacciot. Kzben kintrl felhangzik Arlecchino szerendja, majd megrkezik a szolga, Taddeo, akit Tonio alakt, hozza a csirkt ahogyan rnje parancsolta, de kihasznlva az alkalmat udvarolni kezd rnjnek. Az ablakon belp Arlecchino elzavarja az egygy szolgt, majd Columbinval elfogyasztjk a csirkt. A szerelmespr Columbina szkst tervezik amikor berohan Tonio, hogy kzlje vratlanul megrkezett Columbina frje, Pagliaccio. Columbina ugyanazon szavakkal bcszik Arlecchintl, mint korbban Silviotl: „Ma jjel rkre a tid leszek.” A megcsalt frj szerept Canio alaktja, az fellptvel azonban egymsba fondik a sznhz s az let. Nedda Colombina szerepben igyekszik a jtk knnyed hangjt fenntartani, azonban a lelkben a htlensgen rajtakapott asszony rettegse knozza. Cannio mr rgen nem a szerept jtssza, a kznsg azonban mindebbl semmit sem vesz szre, st egyre lelkesebben tapsol az „leth” alakts lttn. Itt hallhat a msodik legismertebb rija "No, Pagliaccio non son" (Most nincs itt a bohc!)
Hamarosan ezutn bekvetkezik a tragdia: Cannio nkvletben szven szrja Neddt, majd a segtsgre rohan Silviot is leszrja. A jelenet s az opera Canio kijelentsvel r vget: „La commedia finita!” / „A komdinak vge”.

Mascagni: Parasztbecslet
A Parasztbecslet Pietro Mascagni egyfelvonsos operja. A szveget G. Targinioni-Tozzetti s G. Menasci rtk. A jtkid 65 perc.
Mivel egyfelvonsos opera, a Parasztbecslet nem tlt ki egy egsz estt, ezrt az olasz verista stlus egy msik, rvidebb darabjval, Leoncavallo Bajazzk cm operjval egytt szoktk eladni.
Szereplk:
Santuzza, fiatal parasztlny - drmai szoprn
Turiddu, parasztlegny - drmai tenor
Lucia, az desanyja - drmai alt
Alfio, fuvaros - bariton
Lola, a felesge - mezzoszoprn
nekkar – nagy ltszm krus
Giovanni Verga (1840-1922) szicliai klt Cavalleria rusticana cm novelljt dramatizlta, mely az 1884-es bemutat utn vilgsikert rt el. Ebbl a szndarabbl rtk meg Giovanni Targioni-Tozzetti (1859-1934) s Guido Menasci (1864-1925) a Parasztbecslet opera librettjt. Az opera szvege meglehets hsggel kveti az eredeti drma fonalt, a cselekmny hely s idbeli srtsvel valamint szmos mellkszerepl kihagysval.
A cselekmny
A helyszn egy szicliai falu templomja eltti tr, 1880-as v hsvt vasrnapja. Az opera kezdeti szakasznak zenje a hsvtvasrnap nnepi hangulatt idzi. A fggny mgl, Turridu hrfaksretes Siciliana szerendja hallhat, mely Lolnak szl. Ezt kveten egy drmaibb jelleg zenekari rsz kvetkezik, Santuzza - Turiddu-duett f dallama dominl.
A templomba kszl falusiak sszegylnek a ftren, a tavaszt s a hsvti nnepet kszntik. Santuzza bekopog Lucia nni kocsmjba, Turiddut keresi. Az regasszony azt vlaszolja, hogy a fia Francofontba ment borrt. Santuzza cfolja ezt, hiszen Turiddut lttk a faluban ma jjel. Kzben megjelenik a sznen a fuvaros Alfio, aki hsvtra hazajtt szeretett felesghez, Lolhoz. A szabad fuvaros let rmeirl nekel, a zent, az ostor csattogst s a lovak getst imitl hangzsok ksrik. Alfio bort kr a kocsmrosntl, az azonban azt feleli, hogy pp elfogyott de Turridu mr elindult jabb adagrt a szomszd faluba. Alfio megersti Santuzza lltst miszerint az jjel ltta Turridut mghozz nem messze az hztl, majd elmegy. Ezt kveten a falusiakbl ll krus, Santuzza szljval, falusi npi himnuszt nekel Szz Mrihoz. Ez a zeneszm a hres Hsvti krus.

A falu lakosai mind bemennek a templomba, a tren csupn Santuzza s Lucia nni marad. Santuzza srva panaszkodik: Turridu rgen Lolnak udvarolt, azonban elvittk katonnak, Lola pedig frjhez ment egy msik fihoz, Alfiohoz. Mikor Turiddu hazatrt a katonasgbl s szembeslt Lola hzassgval Santuzznl keresett vigasztalst. Lola azonban visszacsbtotta Turiddut, mire az otthagyta az rte jhrt s becslett felldoz lnyt, Santuzzt. Az regasszony miutn vgighallgatta a lny siralmt, elindul a templom fele. Kzben sznrelp Turiddu akit Santuzza felelssgre von az jszakai kimaradsa miatt.

Turiddu mindent tagad, s azt lltja borrt volt a kzeli faluban, Lola elmondja neki, hogy az jszaka lttk a faluban. Kzben, egy szerelmes dalt dalolva megjelenik a sznen Lola s megszltja Turiddut, hogy jjjn a misre. Santuzza azonban feltartztatja, s eps megjegyzseket tesz rivlisnjre. Lola igyekszik elkerlni a veszekedst s tovbbmegy a templom fele, Santuzza pedig knyrgni kezd Turiddunak, hogy ne hagyja el.
Az azonban flretasztja a lnyt s elrohan Lola utn a templomba. Megjelenik a sznen Alfio. Az elkeseredett Santuzza mindent elrul Lola s Turiddu viszonyrl a semmit sem sejt felszarvazott frjnek. rteslvn az addig a vilg leghsgesebb asszonynak hitt felesg flrelpsrl, Alfio rjngeni kezd, majd bosszt eskdve elrohan. Mascagni itt, a drma cscspontjn pr percre megszaktja a cselekmnyt a hres Intermezzval. A fggny mindekzben felvonva marad, de a sznpad res.
 |
A mise vgn Turiddu a bartjaival a kzeli kocsmba megy egy pohr borra. A temperamentumos bordalba a krus s Lola is bekapcsoldik. Kzben visszatr Alfio. Turiddu, aki nem tud Alfio s Santuzza beszlgetsrl, borral knlja Alfiot, az azonban visszautastja mondvn, hogy az bora benne mregg vlik. Turiddu srtsnek veszi Alfio szavait, s megharapja annak a flt, ami szicliai szoks szerint azt jelenti, hogy kszen ll a prbajra. A jelenlvk lefogjk mindkettt. Alfio gy dnt, hogy inkbb elmegy, azonban mg odaszl Turiddunak: „a kertek alatt rm tallsz”. Turiddu retteg, felbred benne a bntudat, elbcszik anyjtl s elrohan. Nhny perccel ksbb a falubeliek riadtan kiltjk: „Alfio meglte Turiddut!”



|