A rendkvli tehetsggel megldott gyermek Liszt Ferencben igen korn kifejldtt a muzsikus nrzet, st gy is mondhatnnk: az alkoti hivatstudat.Hat ves lehetett, amikor egyszer megkrdeztk tle:
- Mi akarsz lenni, ha felnsz?
- Egy ilyen! - vlaszolta bszkn, s felmutatott a falon fgg Beethoven-kpmsra.
/Liszt F. zongorja/
A 11 ves Liszt egyik bcsi hangversenyn Beethoven is megjelent: a kznsg tombol nneplse kzepette felment a dobogra s homlokon cskolta. A zenevilg fejedelmnek nyilvnos nagy elismerse a mzsa cskja volt Liszt szmra.
Liszt gyakran szllt skra ms komponistkrt. Sajt mvszi nevt adta oda, hogy ismertt tegye nevket, s virtuozitsval akarta sikerre vinni mveket. nagyon rosszul esett neki, ha a kznsg nem mltnyolta elgg trekvst.
Egy hangversenyn Erkel Ferenc Hunyadi Lszl c. operjnak nyitnyt jtszotta. A hallgatsg igen hvsen viselkedett. Ezen Liszt annyira felhborodott, hogy mrgben a darabot azonnal... megismtelte elejtl vgig. Ezttal teljes sikerrel!
Liszt gyakran ejtette bmulatba hallgatit rendkvli emlkeztehetsgvel, csodlatos laprl olvas kszsgvel s rgtnzseivel. Technikai tudsa hatrtalan volt. A tizent ves Joachim Jzsefet - a ksbb oly hres magyar hegedmvszt - egyszer gy ksrte zongorn, hogy mikzben Mendelssohn hegedversenyt jtszotta, mutat s kzps ujja kztt g szivarjt tartotta.
Liszt Ferenc a pianinnl - fot:
Elfordult, hogy valamelyik Liszt tantvny kiss hanyagul zongorzott. A ktban lev hangjegyekbl bizony ki-kihagyott. A Mester ekkor gy pirtott r:
- Krem, vigyzzon, mert azonnal behvatok valakit, hogy sprje fel a zongora al esett hangjegyeket!
Lisztet az Eurpt jr mvszt nagy szeretettel s lelkesedssel fogadtk itthon is. Vajda Jnos versben ksznttte, Vrsmarty dt rt, melyben a magyar np viharos trtnelmnek sodrba lltja a nagy mvszt: "Van - e hangod a beteg haznak velket rz hrokon?" - krdezi. Petfi nem rt verset Lisztrl, de egy alkalommal inkbb lecsukatta magt, semhogy elmulassza meghallgatni zongorajtkt. 1840 februrjban trtnt az eset Sopronban, ahol Liszt koncertezett. Petfi is ott tartzkodott, mint kzkatona. Nehezen sszekuporgatott pnzn vsrolta meg a drga belpjegyet. Bartai civil ruht klcsnztek neki, hogy szrevtlenebbl vegylhessen el a kznsg soraiban. Liszt jtka krptolta Petfit a kvetkezmnyekrt. Ugyanis elmulasztott kimaradsi engedlyt krni, s katona ltre civil ruhban jelent meg nyilvnos helyen; "fggelemsrts"-rt szobaristomot kapott bntetsl.
1840-ben Petfi tapsolt Lisztnek, a vilghdt magyar muzsikusnak. A hetvenes-nyolcvanas vekben pedig Liszt rtta le hdolatt a nagy klt irnt, amikor Petfi szellemnek cmmel zongoradarabot rt, s a Magyar Trtnelmi Arckpek cm sorozatba beillesztette Petfi zenei "portr"-jt.
Jkai Mr gy jellemzi Liszt jtknak hatst:
"Ahogy Liszt bnik a zongorval, azt szavakban lerni nem lehet; mikor arra a sokfog szrnyetegre rteszi kezt, az megsznik zongora lenni; valami l csoda lesz belle, mely hangjban fenyeget, mint az Apokalipszis rme ledrg renk; azutn meghunyszkodik a rm, s elkezd beszlni lgyan a szv mly titkairl, miknek szmra sz nincsen; megfogja a holdsugarakat, s azoknl fogva kzelebb hozza hozznk az egsz mennyboltot..."
Zsigrai Julianna
a Remnyi Edrl szl letregnyben gy r:
"Lisztrl, mint kornak egyik legrdekesebb, legvonzbb frfijrl beszltek. - A nk rajongtak rte, a koncertjein viselt kesztyinek darabkit a szvk felett riztk, virgokkal rasztottk el, s szerelmket knltk fel neki.
Liszt jelensgnek hatott, jelensg volt sokkal inkbb, mint frfi kora deln lev mvsz. Johannes a dmonit rezte meg benne, goethei rtelemben vett dmont; azt a roppant ert, ami kivdhetetlen hatssal van minden teremtett lnyre, s amit nem gyzhet le az ember, csak a vilgegyetem maga.
A szeme kk volt, szp vonsai lesen kirajzoldtak, mert az arca is nagyon sovny. A szja vonala vkony, de tkletes rajta az morv. A haja szke, ds, hossz s selymes. Liszt hangja lgy volt, vilgos bariton.
Chopin: Forradalmi etd
Beethoven:
Beethoven testvre gygyszersz volt. Jl men patikja annyit jvedelmezett, hogy birtokot is vsrolhatott s odament nyugdjba. - Egyszer B. levlben fordult gazdag testvrhez, krte, hogy segtse ki anyagi zavarbl. Testvre azonban visszautastotta a krst, st nhny tantst is rt neki a takarkossgrl s a rendezett letvitelrl. Levelt gy rta al:
Christoph van Beethoven
Gutbesitzer / nagybirtokos /
A komponista gy vlaszolt neki:
Herr Cristoph van Beethoven
Nincs szksgem a pnzedre, de nincs szksgem a tantsaidra sem!
Ludwig van Beethoven
Hirnbesitzer / agybirtokos /
Hector Berlioz, a kivl francia zeneszerz kezdemnyezsre Prizsban egy Beethoven - szimfnit mutattak be. Msnap megkrdeztek egy zenszt, hogy tetszett - e neki a darab? Az illet gy vlaszolt:
- Mg most is egszen meg vagyok zavarodva. A szimfnia annyira megkavart engem, hogy tegnap este, amikor fel akartam tenni a kalapot, nem talltam a fejemet! - Meg kellene tiltani, hogy ilyen zent rjanak!
- Effell egszen nyugodt lehet - vlaszolta Berlioz - , ilyen zent gy sem fognak tbbet rni!
A Fidelio egyltaln nem tartozik a knnyen nekelhet operk kz. Ugyancsak prbra teszi a szereplk kpessgeit. Az opera bemutat eladsn Pizzaro szerept Mayer nekelte, az akkoriban jnev, bcsi baritonista. nekszlamnak prblsa kzben trelmt vesztve gy kiltott fel:
- Az n sgorom biztosan nem rt volna ilyen tkozottul nehz marhasgot!
Beethoven nem haragudott meg az nekesre a goromba szidalomrt, mert Mayer sgora - Mozart volt!
A Fidelio feljtshoz (1822) fzdik Beethoven letnek egyik legtragikusabb lmnye. A zeneklt flbaja akkoriban mr nagyon elrehaladott volt. Mgis maga szerette volna diriglni mvt. De amilyen gazdagon zengett benne a hangok radata, ppoly szegnyesen kevs volt, amit kvlrl fel tudott fogni.
Mr az els felvons duettjtl kezdve nyilvnvalv vlt, hogy Beethoven csak bellrl hallja mvt. A szerepl egyttesben mind nagyobb zrzavar keletkezett. Vgl is a prbt lehetetlen volt folytatni.
Schindler - a zeneklt bartja s gondozja - krte, hogy hagyja abba a veznylst. Otthon majd mindent megmagyarz.
"Beethoven arcn a legmlyebb csggeds s fjdalom tkrzdtt - rta aznap Schindler a napljba. - Ismeretsgnk egsz idejbl sem emlkszem olyan napra, amely e vgzetes novemberi dtumhoz foghat lett volna. Ami vele trtnt, szven tallta, s a szrny jelenetre val emlkezs halla napjig slyosan nehezedett r..."
Az alkotmunkban elmerlt Beethoven szrakozottsgra jellemz a kvetkez eset. Egyszer valamelyik Bcs krnyki helysgben bement egy kis vendglbe, hogy megebdeljen. A pincr sokig vratott magra. Hogy jobban teljk az id, paprt, ceruzt vett el, s sorjban feljegyezte akkor tmadt zenei tleteit. Krlbell egy ra telhetett el kottzssal, amikor hirtelen felocsdva gondolataibl odaszlt a pincrnek:
- Fizetek!
A pincr azonnal ott termett a hvsra. De a zeneklt nem tudott fizetni. Nem azrt, mert nem volt nla pnz, hanem mert egyltalban nem emlkezett r, hogy mit is ebdelt? A kzben elkerlt kiszolgl pincr tisztzta a helyzetet: Beethoven egyltalban nem is rendelt mg semmit. gy termszetesen kifizetend szmlja sem lehetett.
Lully:
Lully nemcsak zenekart szervezett, hanem az nekeseket is tantotta: nekre, szerepjtszsra, gyes mozgsra. A tncosoknak bemutatta sajt elgondolsait. Elkpzelhet, hogy egy ilyen nagy, jtsz egyttes kln-kln val kpzse, az egsznek sszehangolsa nem kis trelmet s fradtsgot ignyl feladat volt. Amellett Lully egy tapodtat sem engedett zenei elkpzelsbl. Mindennek pontosan egyeznie kellett felfogsval. Nha annyira kijtt a sodrbl, a prba hevben, hogy az engedetlennek eltrte a htn a hegedjt.
A prba utn - amikor ismt maghoz trt -, rendszerint bussan megtrtette a krt, s kiengesztelte a mvszet rdekben megbntottakat.
Hndel:
Egy zben a nagy olasz zeneklt s virtuz, Domenico Scarlatti cembalo- s orgonaversenyre hvta ki. Ami a cembalot illeti, eldntetlen maradt a kettjk kztti verseny. De amikor az orgonajtkra kerlt a sor, Scarlatti be sem vrva a brlbizottsg nyilatkozatt, maga jelentette ki elsnek Hndel gyzelmt.
Ksbb, ha megemltettk Hndel nevt, D. Scarlatti azonnal keresztet vetett.
- Hndel senkit nem rtestett Velencbe rkezsrl, mgsem maradhatott sokig ismeretlenl. Egy larcosblban lelt a cembalohoz, s jtkval rvidesen elrulta kiltt. A fekets selyemlarc, mely egybknt gondosan eltakarta letvidm arct, mit sem rt tovbb. D. Scarlatti, aki ppen jelen volt, s ugyancsak jl ismerte Hndel remek virtuozitst s pratlan rgtnzseit, gy kiltott fel az egsz trsasg flehallatra:
- Ez nem lehet ms, mint a hres szsz!
Vagy, ha nem, ht akkor maga az rdg!!!
Hndel, a halhatatlan szpsg oratriumok szerzje, ifjabb korban operakomponista volt. Rinaldo c. dalmvnek partitrjn londoni kiadja annyira meggazdagodott, hogy a zeneklt gy szlt hozz:
- Uram! Legkzelebb rja meg n az opert. n meg kiadom!
Mozart:
Mozartnak 14 ves korban XIV. Kelemen ppa az aranysarkantys rend lovagi jelvnyeit adomnyozta, mert a sixtusi kpolna fltve rztt muzsika - kincst a kvetkezkppen vitte magval. Allegri kilencszlam Miserere-jt / melyet csak a sixtusi kpolnban lehetett hallani / egyszeri hallsra emlkezetbl lerta. gy halls utn "ellopta" a csaknem szz ve fltve rztt krusmvet, amelynek kziratt, szlamait szigoran tilos volt lemsolni. Ez a "lops" azonban olyan csodlatra mlt zenei kpessg megcsillogtatsra adott alkalmat, amilyenre mg nem volt plda a zenetrtnetben. A ppa nemhogy bntetst mrt volna rte Wolfgangra, hanem kitntette az aranysarkantys renddel. Az olaszok ettl fogva a 14 ves Mozartot "lovag r"-nak szltottk.
Egy alkalommal megkrdeztk Rossinit, hogy:
- Mit gondol n Beethovenrl?
- az els minden muzsikus kztt! - felelte Rossini habozs nlkl.
- s Mozart?
Rossini meglepdtt a nem vrt krdsen. Egy pillanatra gondterhesen sszerncolta homlokt, de azutn megfelelt:
- az egyetlen!
Mozart utols remekmvt, a Requiemet mr nem tudta befejezni, mert rsa kzben ragadta el a hall. Csak a Lacrimosa ttelig jutott. A mvet egy tantvnya fejezte be, aki mindennapos volt a mesternl.
A Requiem misztriumt fokozza az a klnc viselkeds idegen, aki vratlanul megjelent Mozartnl, s egy nvtelen levelet nyjtott t. Az ismeretlen 100 arany ellenben felkrte a zenekltt egy halotti mise komponlsra. A titokzatos, magt meg sem nevez alak azutn is tbbszr feltnt a mindinkbb gyengl Mozart eltt, ki amgy is rossz sejtsekkel teli llekkel rta a tlvilgrl szl rkszp munkjt. Mikor mr rezte, hogy ereje teljesen elhagyja, felshajtott:
- Ugye mondtam, hogy a sajt Requiememet rom?!
Ki volt a titokzatos ltogat? Franz von Walsegg grf gyes muzsikus, fuvolzott, gordonkzott, nagy zenei estlyeket rendezett palotjban, s zeneszerz babrokra is plyzott. Nvtelenl eladott mvek szerzjeknt szeretett dszelegni vendgei eltt. A Requiem megrendelsvel gondolta segt a szks helyzetben lev zenekltn, s sajt hisgt is legyezgetheti. Egyik alkalmazottja volt az, ki fekete gyszruhban meg-megjelent, mint a hall kldtte a fradt s beteg Mozart eltt.
Liszt Ferenc
Gazdag trsasgba hvtk Liszt Ferencet. Nem rezte jl magt, hallgatag volt, keveset evett. Ebd utn a hzigazda megkrte, hogy jtsszon valamit. A mester lelt a zongora mell, jtszott nhny temet, majd becsukta a zongort s gy szlt:
- Az ebdet megfizettem!
Egy ms alkalommal is krtk Lisztet, hogy zongorzzon. A mester kivtelesen kszsges volt, s bejelentette, hogy etdt (gyakorlatot) jtszik. Az egyik vendg megbotrnkozva kiltott fel:
- Hogyan, n itt akar gyakorolni?
Lisztegyszermeghvt kapott ebdre. Gondolva, hogy a vendglt hlgy csupn az zongorajtkra kvncsi, nem akart elmenni, s nhny sorban kimentette magt. Ez a hlgy pr nap mlva bszkn mutogatta kziratgyjtemnyt, mely mr Liszt lemondlevelt is tartalmazta, s azt meslte, hogy nem is gondolta komolyan a meghvst, csupn autogramot akart kapni Liszttl.
- Ha n ezt tudtam volna - vlaszolta a mester -, szvesen teljestettem volna hajt. Ezt a levelet ugyanis a titkrom rta.
Liszt Weimarban egyik szimfnikus kltemnyt prblta s nagyon elgedetlen volt a zenekarral:
Az els hangversenymester a legnagyobb nyugalommal vlaszolt r:
- Nem n csinltam, kedves Karmester r!
Liszt egyik hangversenye alkalmval mr j ideje a zongorja eltt lt, de nem kezdett jtszani, mert vrta, hogy az uralkodherceg mikor hagyja abba a trsalgst. Vgl is rsznta magt a jtkra abban a remnyben, hogy majd csak abbahagyjk a trsalgst, ha a zongora megszlal. De a trsalgs tovbb folyt. Liszt hirtelen flbeszaktotta a jtkt. A herceg ekkor csodlkozva nzett Lisztre s megkrdezte:
- Mirt hagyta flbe oly hirtelen a jtkot?
- Ha az urak beszlgetnek, akkor a szolgknak hallgatniuk kell - vlaszolta Liszt!